fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Brześć Kuj. Pierwsza pożyczka z KPO w Kujawsko-Pomorskiem

Szczególna uroczystość odbyła się dziś w Brzeskim Centrum Kultury i Historii „Wahadło” przy ulicy Kolejowej. 4 października 2024 r. podpisana została pierwsza w województwie kujawsko-pomorskim umowa na pożyczkę wspierającą zieloną transformację miast, udzielona ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO) dla Brześcia Kujawskiego.

Umowa została podpisana pierwszą wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego  prof. Martę Postułę i burmistrza Brześcia Kujawskiego Tomasza Chymkowskiego.

W uroczystości uczestniczyli  wicepremier i minister cyfryzacji, poseł lewicy ziemi bydgoskiej Krzysztof Gawkowski, poseł lewicy z Włocławka Piotr Kowal oraz I wicewojewoda kujawsko-pomorski Piotr Hemmerling – lider Nowej Lewicy w regionie.

brzesc umowa1   brzesc kuj. umowa2   brzesc kuj. umowa4

Pożyczka, udzielona ze środków KPO, wesprze rewitalizację zabytkowego centrum Brześcia Kujawskiego, miejscowości w powiecie włocławskim. Teren w pobliżu nowego targowiska zostanie uporządkowany i zazieleniony. Inwestycja poprawi nie tylko wizerunek miasta, ale przede wszystkim wpłynie na komfort życia mieszkańców.

Kwota udzielonej pożyczki to 2,4 mln zł.

– Cieszę się, że KPO w naszym województwie, staje się realnym źródłem finansowania inwestycji samorządowych. Musimy działać tak, aby żadna złotówka się nie zmarnowała. Brześć Kujawski, miasto bardzo zasłużone dla naszej historii, dzięki środkom z KPO, w dużej części zyska nową szatę i atrakcyjność turystyczną. Skorzystamy z tego wszyscy w naszym regionie – mówił przy okazji uroczystości Piotr Hemmerling.

Zrzut ekranu 2024 10 04 170556  Zrzut ekranu 2024 10 04 170943

– Pierwsza pożyczka z KPO to wielka odpowiedzialność, bo to, jak wykorzystane będą fundusze z KPO w Brześciu Kujawskim, pokaże, jak chcemy i możemy zmieniać Polskę. To fundusze dla rozwoju i przyszłości regionu kujawsko-pomorskiego. Wsparcie dla Brześcia Kuj. pokazuje jak szybko i skutecznie można realizować inwestycje ze środków KPO – podkreślał Krzysztof Gawkowski.

***

Pożyczka na zieloną transformację jest szansą dla jednostek samorządu terytorialnego oraz spółek komunalnych na finansowanie projektów związanych z terenami zielonymi, termomodernizacją czy odnawialnymi źródłami energii. Z budżetem wynoszącym około 40 mld zł, pożyczka oferuje atrakcyjne warunki finansowania, w tym niskie oprocentowanie od 0 do 1 proc. oraz możliwość umorzenia 5 proc. kapitału pożyczki. Co więcej, nie wiąże się z żadnymi prowizjami czy opłatami, a okres karencji w spłacie kapitału może wynosić do 24 miesięcy po zakończeniu realizacji projektu. Pożyczka jest udzielana na okres nawet do 20 lat. 

Ważnym aspektem jest również zgodność finansowanych projektów z zasadą Do No Significant Harm (DNSH), co oznacza, że realizowane inwestycje nie mogą pogarszać stanu środowiska naturalnego. To krok w kierunku nie tylko estetycznej, ale przede wszystkim ekologicznej przemiany polskich miast i gmin.

Zobacz zapis konferencji prasowej w Brześciu Kuj. TUTAJ

Zobacz filmik z wystąpieniami gości TUTAJ

 Fot. nadesłane

Opr. nim, 4 października 2024 r.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem